Sponsorzy i partnerzy

Patronat Honorowy

Patronat Medialny

DLACZEGO WARTO OPOWIEDZIEĆ HISTORIĘ BRONKA?

 

Miał trudne życie pełne straty, smutku i porażek, ale nie poddawał bez walki. Zawsze starał się być dobrym człowiekiem, pomagać ludziom wokół siebie, szerzyć wiedzę i tolerancję. Mając zaledwie 21 lat został skazany na 15 lat ciężkich robót na dalekim wschodzie Rosji za próbę zamachu na rosyjskiego cara Aleksandra III.

 

Na wygnaniu z młodego skazańca bez perspektyw stał się królem Ajnu, obrońcą rdzennych mieszkańców dalekiego wschodu Rosji i północnej Japonii, pionierem nauk społecznych. Dziś w Japonii jest bardziej znany niż brat, który jest polskim bohaterem narodowym, ale na Dalekim Wschodzie nie jest powszechnie znaną postacią. Myślę, że ważne jest, abyśmy cenili takich ludzi, pamiętając o ich dziedzictwie.

 

CEL

 

Moim celem jest podróżowanie po świecie śladami Bronisława, być może odkrycie nowych faktów dotyczących jego życia, które do tej pory umknęły badaczom i spotkanie potomków Bronisława (czyli mojej dalekiej rodziny) w Japonii. Ale przede wszystkim – tą podróżą chcę oddać szacunek dla moich korzeni i pokazać światu, jak niesamowitą osobą był mój pradziado-stryj. Mam nadzieję, że wyruszysz w tę podróż ze mną, kiedy jeżdżę po Europie, Azji i Ameryce Północnej, szukając echa dawno minionego świata.

Wyprawa

Trasa

Warszawa → Wilno (Litwa) → Zułów (Litwa) → Tallin (Estonia) → St. Petersburg (Rosja) → Moskwa (Rosja) → Kijów (Ukraina) → Odessa (Ukraina) → Istambuł (Turcja) → Port Said (Egipt) → Kolombo (Sri Lanka) → Port Kelang (Malezja) → Singapur → Szanghaj (Chiny) → Władywostok (Rosja) → Chabarowsk (Rosja) → Nikołajewsk nad Amurem (Rosja) → Sachalin (Rosja) → Japonia → Szanghaj (Chiny) → Vancouver (Kanada) → Seattle (Stany Zjednoczone) → Chicago (Stany Zjednoczone) → Filadelfia (Stany Zjednoczone) → Nowy Jork (Stany Zjednoczone) → Londyn (Anglia) → Paryż (Francja) → Zurych (Szwajcaria) → Genewa (Szwajcaria) → Berlin (Niemcy) → Praga (Czechy) → Wiedeń (Austria)  → Zakopane → Kraków → Warszawa

 

Bronisław podróżował głównie statkiem, kolej transsyberyjska nie została jeszcze ukończona, gdy został wygnany. Zamierzam być jak najbliżej „materiału źródłowego”, więc postanowiłam zrezygnować z samolotów i przemieszczać się po świecie w staroświecki sposób. Zajmie to dużo czasu, ale czuję, że to również przybliży mnie do tego, jak czuł się mój przodek. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie jestem skazańcem i mogę robić to co chcę i iść tam, gdzie chcę, ale chciałabym poczuć co najmniej jedną dziesiątą tego, czego doświadczał Bronek.

Sponsorzy i partnerzy

Patronat Medialny

Patronat Honorowy